top of page

Kaip pildyti drausmės lentelę?

Prieš pakabinant lentelę labai svarbu vaikui išaiškinti, kodėl ji yra užvedama, labai smulkiai su vaiku aptarti, kaip jūs pildysite šią lentelę, kiek laiko pildysite ir kokie paskatinimai ar nuobaudos bus taikomi. Praėjus savaitei arba penkioms darbo dienoms būtina aptarti, kaip praėjo savaitė ir vaikas jau turėtų sulaukti paskatinimo arba nuobaudos, jei to prireiktų. Pastebėsite, jog paskatinimų prireiks dažniau.


Pateiksiu keletą pavyzdžių, kaip atrodo drausmės lentelė:


Drausmės lentelė vaikui
Drausmės lentelė vaikams

Surašant į drausmės lentelę punktus su reikalingomis spręsti problemomis, nereikia išsiplėsti. Kuo mažiau punktų, tuo lengviau valdyti situaciją, kuo daugiau, tuo sudėtingesnis aptarimas ir įvertinimas. Pradėkite nuo labiausiai įsisenėjusių ir svarbiausių problemų. Drausmės lentelėje būtini dalykai gali būti parašomi apibendrinti, pavyzdžiui, „Elgesys“, „Tvarka“, „Tavo švara“ ir pan. arba išdėstomi svarbiausi galimo elgesio variantai, pavyzdžiui, „Vėlavimas“, „Atsikalbinėjimas“, „Žaislų tvarkymasis“, „Dantų valymas“ ir pan. Po kurio laiko galima papildyti arba kažką nuimti.

Į vieną kvadratėlį klijuojamas lipdukas ir užpildžius lentelę gaunamas paskatinimas. Jei vaikas pasielgia netinkamai galima užklijuotą lipduką nubraukti ir taip paskatinimas nutolsta.

Keturmečiui užtenka vieno punkto, pavyzdžiui, susitvarkyti žaislus. Mažiems vaikams taip pat tinka lentelė, kurioje tiesiog nubraižoma, pavyzdžiui, 30 kvadratėlių ir už kiekvieną gerą darbą (išsivalymą dantų, susitvarkymą žaislų, gražų elgesį prie stalo ir pan.)

Į vieną kvadratėlį klijuojamas lipdukas ir užpildžius lentelę gaunamas paskatinimas. Jei vaikas pasielgia netinkamai galima užklijuotą lipduką nubraukti ir taip paskatinimas nutolsta.


Drausmės lentelės žymėjimai.

Drausmės lentelės žymėjimui pasirinkite vaikui patinkančius ženklus ar simbolius. Tai gali būti paprasčiausi pliusai ir minusai; besišypsantys ar nusiminę veidukai; saulutė ir mėnuliai; įvairūs lipdukai ir pan. Prie lentelės gamybos vaikas gali prisidėti ją papuošdamas taip, kaip jam norisi. Bendras darbas lentelę vaikui padarys sava, o ne tik jam primesta.
Lentelė gali būti pildoma tam tikrą sutartą laiką, pavyzdžiui, du mėnesius, ir aiškinamasi, ar ji duoda rezultatų, ar yra toliau reikalinga. Galima duoti vaikui pertrauką nuo lentelės pildymo ir stebėti elgesį. Jei su lentele vaikas elgiasi geriau, ją grąžinti.

Svarbu aptariant lentelę nepykti ant vaiko ir nemoralizuoti, nes minusai ir pliusai patys kalba už save

Vaikai pradžioje ne visada noriai pildo lentelę, bet gana greitai prie jos pripranta. Lentele nubrėžiamos elgesio ribos ir vaikai pasijaučia saugesni žinodami, kaip konkrečiai turi elgtis. Tai prilygsta savotiškam žaidimui ir įtraukia. Visiems malonu matyti teigiamą rezultatą, tada norisi stengtis.


Svarbu aptariant lentelę nepykti ant vaiko ir nemoralizuoti, nes minusai ir pliusai patys kalba už save, o jūs po sutarto laiko pritaikysite nuobaudas. Lentelių aptarimas neturi tapti vaikui kančia. Tai turi būti lygiavertis pokalbis, ieškant geriausio problemos sprendimo būdo.


Pliusų ir minusų suvestinę darykite savaitės pabaigoje (mažesniam vaikui dažniau). Sugalvokite sau priimtiną galimą minusų skaičių, už kurį dar vaikas gaus paskatinimą. Tada pritaikykite paskatinimą arba nuobaudą.


Paskatinimai ir nuobaudos


Paskatinimai ir nuobaudos pildant lentelę reikalingi motyvacijai palaikyti. Juk ir suaugusiuosius alga motyvuoja dirbti. Paskatinimai ir nuobaudos turėtų būti tokie, kad vaikai siektų laikytis lentelės taisyklių. Skatindami vaikus nepersistenkite. Pagalvokite apie tai, kas vaikui atneštų džiaugsmo, ir tikrai nereikia brangių dalykų. Tai gali būti smagus užsiėmimas, leidimas kažkuo užsiimti ar pan. Nuobaudos gali būti susijusios su draudimais, papildomais darbais ir pan. Tėvai artimiausiai pažįsta savo vaikus, todėl geriausiai gali nuspręsti, kas juos motyvuotų ir drausmintų. Paskatinimus gali pasiūlyti ir pats vaikas, o tėvai nusprendžia tinkama tai ar ne. Paskatinimai arba nuobaudos galėtų būti tarpiniai (kas savaitę) ir didesni (po mėnesio).


Drausmės lentelių nauda. Drausmės lentelės vaikus skatina, drausmina, įpareigoja. Jos akivaizdžiai parodo pažangą arba neatsakingumą ir nedrausmingumą. Drausmės lentelės nubrėžia vaikų elgesio ribas, akivaizdžiai parodo egzistuojančias problemas, padeda išvengti beprasmių kivirčų, skatina keistis. Remdamiesi pradėta pildyti lentele, tėvai labai argumentuotai gali parodyti, kas yra gerai, o kur vaikui dar reikia pasitempti. Visgi svarbiausia sąlyga, kad jos turi būti taikomos geranoriškai, siekiant teigiamų pokyčių. Tėvams pristatant ir kartu pildant drausmės lenteles, vaikai turi suprasti, kad pati lentelė nėra bausmė, o tik įrankis konkrečiam rezultatui pasiekti.


Taigi prieš pateikdami vaikui drausmės lentelę turi atlikti paruošiamąjį darbą:

Nuspręskite, kokios problemos aktualiausios ir turi būti surašytos lentelėje.

Sugalvokite lentelės formą.

Apgalvokite, kaip vaikui paaiškinsite, ko iš jo tikitės.

Apsvarstykite, kokie paskatinimai ir nuobaudos galėtų motyvuoti vaiką.

Apmąstykite, kaip vaikui pateiksite lentelės naudingumą, ko iš jo tikitės ir kuo tai bus vertinga jam (išmoks gražiai elgtis ir užsitarnaus paskatinimą).

Atmintinė tėvams:

Drausmės lentelė įpareigoja ne tik vaikus, bet ir tėvus.

Tėveliai turi nepamiršti kiekvieną vakarą lentelėje pažymėti vaiko elgesio įvertinimą ir aiškiai pagrįsti, kodėl taip vertina.

Paskatinimai ir nuobaudos turi būti tikrai įgyvendinami sutartu laiku.

Atminkite, kad vaikai noriai laikosi lentelės taisyklių, jei tik mato, kad tėvai irgi yra aktyvūs ir nepamiršta bei neapleidžia pradėto darbo. Jei tėvai pradeda aplaidžiai žiūrėti į lentelės pildymą, aišku, ir vaikai nustoja paisyti lentelės taisyklių.


Parengė psichologė Sonata Vizgaudienė
टिप्पणियां


bottom of page