top of page

EMOCINIAI SUNKUMAI

NERIMAS. PANIKA. DEPRESIJA

Image by Dedu Adrian

Nerimas

Nerimas - dažnas šiandieninio žmogaus palydovas. Ir mes mokame su juo gyventi. Visgi pasitaiko, kad psichinė savijauta ypač suprastėja, jaučiama pastovi įtampa, nors gyvenime lyg nieko blogo nevyksta. Kai nerimas - gana dažnas palydovas, kamuoja tarsi nuojauta, kad kažkas tuoj tuoj įvyks. Kai kyla nerimas, persekioja nerimastingos mintys ir baimės dėl savęs, savo artimųjų, pasaulio ir pan.  Neretai, kai yra nerimas,  vargina dirglumas ir net somatoforminiai kūno pojūčiai (skausmai įvairiose kūno  vietose: krūtinės spaudimas, galvos maudimas ar skrandžio zonos skausmai ir kt.), galbūt nemiga. Tokia nerimo savijauta (kančia, bejėgiškumas, veiklų ribojimas ir...) stipriai kenkia gyvenimo kokybei, gali turėti įtakos ir kitiems sutrikimams. Kaip įveikti nerimą, baimę ir stresą?  Pasirūpinkite savimi. Kartu su psichologu padėkite sau pagerinti savijautą.

Depresija

Pagrindiniai depresijos simptomai:

 

Prislėgta nuotaika

Malonumo jausmo netekimas

Aktyvumo sumažėjimas

Energijos stoka

Bendras nuovargis

Kūno masės mažėjimas

Dėmesio koncentracijos pablogėjimas

Sutrikęs miegas

Apatija

Interesų rato susiaurėjimas

Mintys apie savižudybę

 

Pirmieji trys išvardinti simptomai – rimtas signalas apie galimą depresijos sutrikimą. Jei jaučiate bent porą simptomų, atkreipkite dėmesį, kad turite labiau savimi pasirūpinti, apsaugoti nuo galimo depresijos sutrikimo.

Image by Eric Muhr
Image by Qinghong Shen
Image by Qinghong Shen

Panika

Panika – tai nerimo sutrikimas, pasireiškiantis panikos atakomis -  pasikartojančiais netikėtais priepuoliais. Panikos priepuolis yra staiga kylantis intensyvios baimės ar diskomforto epizodas, kuris pasiekia piką per kelias minutes ir kurio metu pasireiškia 4 ar daugiau šių požymių:

Staigus nerimo padidėjimas (gali kilti tiek ramybės būsenoje, tiek jau jaučiant nerimą)

Širdies permušimai (greitas širdies plakimas ar širdies „daužymasis“)

Prakaitavimas

Drebėjimas ar virpėjimas

Oro trūkumo ar dusinimo jausmas

Springimo pojūtis

Skausmas ar diskomfortas krūtinėje

Pykinimas arba diskomfortas pilve

Galvos svaigimo, nestabilumo, alpimo jausmas

Karščio ir šalčio bangos

Tirpimo ar dilgčiojimo pojūčiai

Derealizacija ir depersonalizacija

Baimė prarasti kontrolę ar išprotėti

Baimė mirti

Paniką lydi šie simptomai, tačiau gali kilti ir kitų. Jei panikos priepuoliai kartojasi, ieškokite pagalbos, nes negydoma panika, panikos priepuoliai gali kamuoti dešimtmečius.

bottom of page